כמה מילים על זכויות יוצרים

על ידי נטלי לוין
פורסם: עודכן לאחרונה ב 131 צופים

עוגיו.נט – הבלוג שלי, האוצר והבייבי שלי. הבלוג הזה משקף אותי בכל אחד ואחד מהפוסטים שמפורסמים בו: במלל, בתמונה, בקישורים, בכל. כל פוסט שמפורסם נכתב עם הרבה מאוד השקעה, אהבה ומחשבה, והוא משופץ עד לרגע הפרסום ללא הרף. הפרפקציוניזם שלי תמיד היה מוגזם, אבל זה חלק ממני, חלק שאני אפילו די מעריכה. והתמונות? על זה בכלל אין מה לדבר מרוב שזה אני. כל תמונה ותמונה בבלוג צולמה על ידי, אלא אם צוין במפורש מישהו אחר. לרוב אני ממעטת לערוך את התמונות ומפרסמת אותן כמו שהן, וגם הן, בדרכן, משקפות את האישיות שלי, ואת חוסר השלמות שבי.

כשעוגיו.נט רק נולדה, לפני קצת יותר משנה, התמונות היו הרבה פחות איכותיות מהתמונות בפוסטים האחרונים, מהסיבה הפשוטה שפשוט לא השקעתי בצילומים כפי שאני משקיעה היום. אבל כל זה לא מוריד כהוא-זה את ערכן הרגשי של התמונות. אתם יודעים למה? – כי אלה תמונות של מתוקים ומאכלים שונים שהוכנו על ידי, פותחו ועוצבו בדיוק כפי שרציתי, ובסופו של דבר צולמו במצלמה שלי על ידי.

השבוע נגנבה מהבלוג שלי תמונה, כזאת של אוזני המן, לפורים. היא פורסמה ועדיין מפורסמת בלא מעט אתרי אינטרנט גדולים – פורטלים, והיום אף הגיעה לעיתון יומי בתפוצה רחבה מאוד. הדבר הגרוע ביותר הוא שהתמונה המפורסמת בשלל האתרים וגם בעיתון, רשומה תחת שם של צלם שאני כלל לא מכירה, ומיוחסת לרשת של בתי קפה. כמה אירוני שבתקופה כל כך שמחה של החג השמח והמבדח, אני נאלצת להתעסק במעשים שפלים שכאלה. הקלות הבלתי נסבלת הזאת, של לקיחת תמונות ופירסומן במקום אחר תוך התעלמות מוחלטת מכך שזוהי גניבה לשמה ופגיעה בזכויות יוצרים, פשוט הורסת אותי.

אני לא מבינה דבר בדיני אינטרנט וקניין רוחני, אבל יודעת בודאות שהצדק עימי. ניסיונות שנעשו לפתור את העניין בשקט וללא בלגן עלו בתוהו, ואני מוצאת את עצמי ביומיים האחרונים יותר ויותר חושבת על כיוון משפטי. לומר את האמת? אין לי כוח לזה כלל, בטח שלא בתור סטודנטית עסוקה וגם לא בדיוק עשירה. אבל אם אין ברירה אז אין ברירה, לא?

זכויות יוצרים וקניין רוחני זה אחד הדברים החשובים לי ביותר כבר שנים ארוכות, הרבה לפני כל המתכונים והתמונות. פעם, לא ממש מזמן, עסקתי גם בתחום המוזיקה, ולכן אני מודעת לחשיבות הרבה שיש לעניין. בדיוק מהסיבה הזאת, אגב, מעולם לא הורדתי שירים בתוכנות שיתוף למיניהן, וכל הדיסקים שיש לי בבית (כ800 דיסקים של החצי ושלי, תודה ששאלתם), כל כולם מקוריים.

הפרה של זכויות יוצרים היא פשוט חדירה לפרטיות, וכעת אני מרגישה מנוצלת, פגועה וכועסת. התמונה שנגנבה היא חלק מהבלוג שכל כולו מייצג אותי. אין מעשה שפל יותר בעיני בתחום הזה מלהעתיק תמונה ולא לתת קרדיט ראוי, וגרוע מכך – קרדיט שגוי. זוהי פשוט גניבה לכל דבר. גניבה זו גניבה – גם אם היה נורא “קל” לבצע את העבירה…

השאר תגובה

אני רוצה להירשם למועדון של עוגיו.נט!

חדש באתר

עקבו אחרי בסושיאל

© כל הזכויות שמורות לנטלי לוין 2023 | פיתוח ועיצוב אתר: FOXMART.

img.pf-button-img + .pf-button-text { margin-left: 6px; margin-right: 10px; }